СOVID–19 — це інфекційне захворювання, викликане коронавірусом SARS–CoV–2.
Основною групою ризику тяжкого перебігу хвороби чи смерті є літні люди, люди з хронічними захворюваннями, медичні працівники, які працюють із хворими на COVID–19.
Чим небезпечна короновірусна хвороба?
Перебіг коронавірусної хвороби може супроводжуватись великою кількістю ускладнень і навіть призвести до смерті. Довгостроковим наслідком перенесеної хвороби може стати так званий «постковідний синдром»: надмірна втомлюваність, слабкість, когнітивні розлади, порушення дихання та ковтання, стійкий кашель та психологічні проблеми.
Чому важливо вакцинуватися проти COVID-19 ?
Вакцинування допоможе сформувати імунітет до вірусу, що захистить вас від інфікування чи важкого перебігу хвороби.
Вакцинація в Україні є добровільною й безоплатною
Про вакцину AstraZeneca/Oxford
Тип вакцини: векторна вакцина. Розробник: британсько-шведська фармацевтична компанія AstraZeneca у співпраці з Оксфордським університетом. Ефективність: 63,09% згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів з імунізації ВООЗ щодо використання вакцини AstraZeneca/ Oxford (AZD1222) від 10.02.2021. Вакцина є безпечною та ефективною для людей віком від 18 років і старше. Країна виготовлення: Республіка Корея та Індія. Вироблена в Індії вакцина має локальну назву Covishield.
Схвалена ВООЗ для екстреного використання і пройшла перевірку Європейським агентством з лікарських засобів. Як діє цей тип вірусної векторної вакцини проти COVID-19? Вакцини на основі вірусних векторів відрізняються від більшості звичайних вакцин тим, що вони не містять антигенів, а використовують власні клітини організму для їх виробництва. Вони роблять це, використовуючи модифікований вірус (вектор) для доставки генетичного коду антигену, а саме шиповидних білків COVID-19, що знаходяться на поверхні вірусу, в клітини людини. Інфікуючи клітини і даючи їм вказівку виробляти велику кількість антигену, який потім викликає імунну відповідь, вакцина імітує те, що відбувається під час природного зараження певними патогенами – особливо вірусами. Цей тип векторної вакцини є нереплікативною векторною вакциною, яка не здатна утворювати нові вірусні частинки; цей тип виробляє лише антиген вакцини. У векторних вакцинах проти COVID-19 використовуються вірусні вектори, що не відтворюються .
Як відбувається введення вакцини?
Вакцина вводиться у вигляді ін’єкції в м’яз плеча
Повідомлення про побічні ефекти. Якщо у вас виникли якісь побічні ефекти, зверніться до вашого лікаря, фармацевта або медсестри. Після вакцинації необхідно за лишатися у місці її проведення для спостереження принаймні протягом 30 хвилин на випадок виникнення алергічної реакції.
Вакцинація проходить у два етапи. Якщо ви отримали одну дозу AstraZeneca/ Oxford, ви повинні отримати і другу дозу цієї ж вакцини за 4–12
тижнів (оптимально 8–12 тижнів), щоб завершити курс вакцинації
Якщо ви захворіли на COVID-19 після отримання першої дози вакцини, другу дозу рекомендовано відтермінувати на 6 місяців