СOVID–19 — це інфекційне захворювання, викликане коронавірусом SARS–CoV–2.

Основною групою ризику тяжкого перебігу хвороби чи смерті є літні люди, люди з хронічними захворюваннями, медичні працівники, які працюють із хворими на COVID–19.

Чим небезпечна короновірусна хвороба?

Перебіг коронавірусної хвороби може супроводжуватись великою кількістю ускладнень і навіть призвести до смерті. Довгостроковим наслідком перенесеної хвороби може стати так званий «постковідний синдром»: надмірна втомлюваність, слабкість, когнітивні розлади, порушення дихання та ковтання, стійкий кашель та психологічні проблеми.

Чому важливо вакцинуватися проти COVID-19 ?

Вакцинування допоможе сформувати імунітет до вірусу, що захистить вас від інфікування чи важкого перебігу хвороби.

Вакцинація в Україні є добровільною й безоплатною

Про вакцину AstraZeneca/Oxford

Тип вакцини: векторна вакцина. Розробник: британсько-шведська фармацевтична компанія AstraZeneca у співпраці з Оксфордським університетом. Ефективність: 63,09% згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів з імунізації ВООЗ щодо використання вакцини AstraZeneca/ Oxford (AZD1222) від 10.02.2021. Вакцина є безпечною та ефективною для людей віком від 18 років і старше. Країна виготовлення: Республіка Корея та Індія. Вироблена в Індії вакцина має локальну назву Covishield.
Схвалена ВООЗ для екстреного використання і пройшла перевірку Європейським агентством з лікарських засобів. Як діє цей тип вірусної векторної вакцини проти COVID-19? Вакцини на основі вірусних векторів відрізняються від більшості звичайних вакцин тим, що вони не містять антигенів, а використовують власні клітини організму для їх виробництва. Вони роблять це, використовуючи модифікований вірус (вектор) для доставки генетичного коду антигену, а саме шиповидних білків COVID-19, що знаходяться на поверхні вірусу, в клітини людини. Інфікуючи клітини і даючи їм вказівку виробляти велику кількість антигену, який потім викликає імунну відповідь, вакцина імітує те, що відбувається під час природного зараження певними патогенами – особливо вірусами. Цей тип векторної вакцини є нереплікативною векторною вакциною, яка не здатна утворювати нові вірусні частинки; цей тип виробляє лише антиген вакцини. У векторних вакцинах проти COVID-19 використовуються вірусні вектори, що не відтворюються .

Як відбувається введення вакцини?

Вакцина вводиться у вигляді ін’єкції в м’яз плеча

Повідомлення про побічні ефекти. Якщо у вас виникли якісь побічні ефекти, зверніться до вашого лікаря, фармацевта або медсестри. Після вакцинації необхідно за лишатися у місці її проведення для спостереження принаймні протягом 30 хвилин на випадок виникнення алергічної реакції.

Вакцинація проходить у два етапи. Якщо ви отримали одну дозу AstraZeneca/ Oxford, ви повинні отримати і другу дозу цієї ж вакцини за 4–12
тижнів (оптимально 8–12 тижнів), щоб завершити курс вакцинації

Якщо ви захворіли на COVID-19 після отримання першої дози вакцини, другу дозу рекомендовано відтермінувати на 6 місяців

Можливі реакції на вакцину

Вакцинація від COVID–19 допоможе вам виробити імунітет до вірусу. Після введення вакцини організм певним чином формує імунну відповідь, яка захистить від важкого перебігу та ускладнень від хвороби.

Можливі наступні реакції:

 • почервоніння, біль, набряк у місці ін’єкції;
 • лихоманка чи озноб;
 • головний біль, біль у м’язах чи суглобах;
 • збільшені лімфатичні вузли;
 • нудота;
 • втомлюваність;
 • безсоння;

Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.

Протипоказання

 • Важка алергічна реакція на попередню дозу вакцини;
 • Гіперчутливість до одного з компонентів вакцини (дізнатися про склад вакцини можна у медичних працівників, які проводять вакцинацію);
 • Гостре захворювання (температура тіла вище 38,5ºC);
 • Незначні інфекції, наприклад, застуда або субфебрильна температура, не повинні затримувати вакцинацію;
 • Існуючих даних недостатньо для рекомендації вакцинації вагітним. Якщо вагітність настала між двома дозами вакцинації, другу дозу слід вводити після пологів;

Вакцина від COVID–19 не спричинить захворювання.

Однак, існує ймовірність того, що ви отримаєте першу дозу вакцини вже інфікованим, коли симптоми хвороби ще не розвинулись. Загальна слабкість або підвищення температури — це звичайна реакція на вакцину від COVID–19. Ці симптоми зникають через кілька днів після вакцинації. Проте якщо у вас з’явились характерні симптоми захворювання на COVID–19 — висока температура, постійний кашель, втрата нюху чи смаку — слід звернутися до сімейного лікаря для проведення обстеження на COVID–19.

Важливо:

Після щеплення необхідно і далі дотримуватись протиепідемічних заходів і правил респіраторної гігієни:

 • Мийте руки з милом або користуйтеся засобом для дезінфекції рук, який містить щонайменше 70% спирту;
 • Дотримуйтеся дистанції з людьми понад 1,5 м;
 • Уникайте скупчень людей і закритих приміщень з поганою вентиляцією;
 • Якщо такої можливості немає, вдягніть маску;
 • Не торкайтеся очей, носа і рота на вулиці, в транспорті або магазині;
 • Кашляйте та чхайте в згин ліктя або прикривайте рот і ніс серветкою, яку одразу ж викидайте;
© Запорізький обласний центр служби крові, 2024
Розробка сайту. "WEBs STUDIO", 2024